Svatováclavský víkend v Teplicích

Uplynulý víkend hrál v Teplických skalách všemi barvami podzimu, slunce příjemně hřálo, ale nižší teploty umožňovaly perfektní tření. Podařilo se nám s Lukášem vylézt několik zajímavých cest a o bohaté zážitky, ostatně na písku jako vždy, nebyla nouze.

Posilňování morálu za pomoci „Burčáku“

Po posilnění u parkoviště a dojití do skal jsme v sobotu zahájili klasickou cestou „Bojogenes“ na Koráb. Krásná cesta za VIIIb v níž je potřeba lézt s jištěním sem tam hloub pod nohami. Jelikož bylo ve stínu chladno, pohyby stuhlé tak to trochu trvalo.
No opravdové rozehřátí a rozlezení jsme si dali na Martinských stěnách Stroboskop, dle mého soudu asi nejhezčí cesta v Bariéře. Pak proběhl pokus o RP na „Geroj boys“ IXb, ale ten neprošel a tak jsme si po AF tréninkově TR vylezli alespoň „Modrou krev“ ze IXc, která končí ve stejném slaňáku.

Leze Alberto Hrubý, asi nejaktivnější prvovýstupce v oblasti

Název cesty pochopíte na cestě ke třetímu kruhu, doporučuji vzít si jeden 5mm kevlar :-)

Bariéra – Martinské, Horní a Měsíční stěny se zamalováním některých směrů

Poslední sobotní cestu jsme lezli na Měsíčních stěnách. Alberto nám doporučil cestu „Libido“ za IXa. Cesta má několik velmi zajímavých míst a k jejímu přelezu potřebujete jak sílu tak techniku. Vyvážené krásné lezení odspodu až na vrchol. Co se týče vrcholu tak dolezení doporučuju ze dvou důvodů. Jednak není úplné lehký odlez od posledního kruhu a navíc ta historická vrcholovka z roku 1979 se jmény „pánů horolezců“ silné generace 80. let stojí rozhodně za to.
Marek s Vildou měli výrazně důstojnější plán a to „Requiem pro koulena“ na Kance. Cestu za XIa dokázali vylézt AF a přidali si tak do „pískařu“ jeden z nejtěžších zářezů.
V neděli jsme opět vyrazili do Teplic. Marek s Vildou zůstávají v Ádru. Na Výsluní dáváme na rozlez „Jampadampa“ na Diplodoka. Krásné IXa se dvěma bouldrovými kroky nad prvním kruhem a zbytek cesty plácaná po hraně. Opět doporučuju vylézt až na vrchol věžičky, jednak to není zadarmo a druhek odskok zpátky dolů do posledního kruhu zbystří vaši mysl.

Nejtěžší je mezi prvním a druhým

Hra na plácanou u předposledního kruhu

Linie cesty Tři kříže, stavění u pátého se prý leze zprava

Snad konečně příště…

Jako druhou cestu volíme opět klasiku. „Tři kříže“ od I.Kollera na Tyrana. Klasických VIIIc a jedno stavění, které by mělo jít oblézt čistě za IXb. Na zážitky je bohaté zejména dobytí prvního a druhého kruhu. U druhého štand a odlez po hraně do stěny doprava. Stavění u pátého se mi nedaří vymyslet a tak ho nakonec řeší postavení na kruh. Lehký dolez na vrchol zpestřují bohaté vrstvy zelenkavého lišejníku zajištění psychickou podporou v podobě osmičkového uzlíku v rovnoběžné spárce. Ve vrcholovce je od roku 2000, kdy byla vynesena, pouze deset zápisů včetně našeho. Pokud toužíte po dobrodružství, vřele doporučuji. Pro dojištění počítejte s následujícím: Pod prvním je jedna erárka, hodí se kinderkopf a osmičkový plochý uzel na 5mm kevlaru, mezi prvním a druhým jdou tři tutové smyce, ale od té třetí je to ke kruhu pořád daleko :-). Pak už to celkem jde pod třetím je uzlík v ploché spárce na hraně, na cestě ke čtvrtému jdou vyvázat hodinky pro podporu psychiky. Do výlezi se hodí buď 4cm UFO nebo 6mm kevlar s osmičkovým uzlem.
Jako poslední cestu lezeme cestu do „pískařů“. „Baron Prášil“ na Měsíčních stěnách. Až ke třetímu kruhu nádherné atletické lezení tak za VIIIb a potom už jenom technické ladění na typické Teplické hraně. Skutečně delikatesní IXb.
Teď už nezbývá než doufat, že nám počasí dá do konce října aspoň jeden pěkný víkend.

PS1: pár dalších fotek z tohoto víkendu najdete zde

PS2: „Řikám vám to odmalinka, nemágujte, vy na to serete, chodíte na překližku, rybaříte, žerete bobule a ještě večer chlastáte…“

Zoban

Foto: Zoban a Lukin

Napsat komentář