HOROŠKOLA 2018

Horoškola pro rok 2018 je již plně obsazená.

Horoškola horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno je nejdéle fungující horoškolou v Brně. Zaměřujeme zejména na lezení na skalách a v horách, a to jak v letních, tak i zimních podmínkách. Náplní naší horoškoly je osvojení si bezpečného pohybu na skalách i horách a takřka všechny činnosti s tím související.

Od roku 2018 je naše horoškola součástí projektu Garantovaných horoškol ČHS

Přijímací a informační schůzka pouze pro přihlášené
Kdy: 9. 1. 2018, 19:00
Kde: Hudy stěna, Vídeňská 297/99, Brno

Jak horoškola probíhá?

Základní blok horoškoly je rozdělený na dvě části, které na sebe přímo navazují

V první části základního bloku se věnujeme těm úkonům, které by měl každý lezec automaticky ovládat a které jsou potřebné pro všechny druhy bezpečné horolezecké činnosti, ať už se jedná o lezení na umělé stěně, na cvičných skalách sportovního charakteru anebo v horách. Zahrnuje základní výuku lezení a jištění na stěně a další metodické přednášky, tak abyste do března zvládli bez problémů pojmout vše, co je potřeba do druhé části horoškoly.

V druhé části základního bloku se budeme soustředit na pohyb ve skalním terénu, používání vlastních zajišťovacích prostředků, zřižování postupového stanoviště, záchranné techniky, medicínu v horském prostředí apod… Základem budou výukové víkendy na skalách v ČR i v blízkém zahraničí.

Po dvou částech základního bloku následuje týdenní lezení v letních horách, v zimě následujícího roku pak pro zájemce zimní lezení v horách a základy skialpinismu.

Zároveň je našim zájmem, aby se účastníci horoškoly nespokojili pouze se základním blokem, ale aby pokračovali i v letních a následně i v zimních horách.

Kdo má o naši horoškolu zájem, musí se předem přihlásit e-mailem nebo telefonicky z důvodu omezené kapacity a následně přijde na „přijímací zkoušku“ v úterý 9.1.2018 v 19:00 na HUDY stěnu.

Je potřeba na umělé stěně vylézt na prvním konci lana cestu klasifikace cca 4 UIAA. A to z toho důvodu, že ve skalách je pak potřeba nejen lézt, ale v cestách během lezení stíhat vnímat i další informace instruktorů a věci týkající se výuky metodiky atd.

Program Horoškoly 2018

Horoškola je rozdělená do 4 jednotlivých bloků. První dva základní bloky jsou podstatné pro zvládnutí horoškoly. Nástavbové části letních hor a zimního bloku je možné absolvovat jen po zvládnutí předchozích bloků, tzn. zájemci o zimní blok musí předtím zvládnout i letní hory, nejen základní bloky

 • Základní blok 1 – leden-únor
 • Základní blok 2 – březen-červen
 • Letní hory – konec června
 • Zimní blok – únor/březen následujícího roku

1) Základní blok 1

První blok bude zaměřen na základní dovednosti a znalosti nezbytné pro provozování skalního lezení tak, abyste do března zvládli bez problémů pojmout vše, co je potřeba do druhé části horoškoly.

Na programu je 7 výukových večerů na umělé stěně (lezení na prvním, chytání pádů, převázání a spouštění, slaňování, dobírání druholezce, prusíkování,…) a 7 přednášek (výzbroj výstroj, lezecká etika, hodnocení výkonu, uzly, historie horolezectví, první pomoc 1-3, trénink sportovního lezení)

 • Středeční stěny:             17. 1. – 28. 2. 2018 – HUDY stěna od 19:00
 • Čtvrteční přednášky:     18. 1. – 1. 3. 2018 – Restaurace U Kotelny od 18:00

2) Základní blok 2

V druhém bloku se budeme věnovat různým záchranným technikám, horské medicíně, navigaci; velká část bloku (všechny výukové víkendy) bude věnována praxi na jedno- i vícedélkových skalách s použitím vlastních jisticích prostředků, pískovcovému lezení atd. Blok bude ukončen „závěrečnou zkouškou“. Cílem je příprava k letnímu i zimnímu lezení v horách.

Na programu jsou 4 výukové večery na umělé stěně, kdy se budeme věnovat lanovým záchranným technikám, 2 odpolední praktické výuky na Stránské skále, kde si ukážeme alternativní slaňování a zopakujeme záchranné techniky, 3 přednášky (horská záchrana a medicína, orientace, navigace, průvodci, meteorologie).

 • Středeční stěny:             14. 3. – 4. 4. 2018 – HUDY stěna od 19:00
 • Čtvrteční přednášky:     15. 3. – 5. 4. 2018 – Restaurace U Kotelny od 18:00 (možný posun termínů)
 • Praktická výuka:             St/Čt – duben/květen dle domluvy – Stránská skála od 17:00

Na programu je také 5 lezeckých výukových víkendů na skalách a závěrečné zkoušky:
V případě nepříznivého počasí je změna termínu vyhrazena

Cena dvou základních bloků:

1. blok: 2000,-Kč + členství v ČHS a v oddíle podle věku: 800,- (1993 a starší)
2. blok: 3000,-Kč

Platba proběhne převodem na oddílový účet – bude upřesněno na úvodní schůzce.

V ceně je zahrnuto: vstupy na středeční stěnu (celkem 7 + 4), náklady instruktorů HO Lokomotiva Brno na výjezdy na akce, zapůjčení materiálu z oddílového skladu, který je k dispozici na akce horoškoly.

V ceně není zahrnuto: doprava a ubytování na víkendových akcích (obvykle se kromě Vysočiny za ubytování neplatí), pojištění na zahraniční výjezdy (každý účastník je povinen mít individuální pojištění – ČHS, OEAV, Uniqa, Generali, apod… probereme na začátku horoškoly)

Nezbytné vybavení pro absolvování dvou základního bloků horoškoly:

Lezečky, úvazek (sedák+prsák), 3x HMS karabina, 4 x normalní karabina nezámková, jistítko – ATC XP Guide/reverso aj., 1x 80 cm šitá smyčka (odsedávačka), 2x 120 cm šitá smyčka, 2 x 1,5 m prusik 6mm, 1 x 3m prusik, maglajz pytlík a magnezium.
V průběhu horoškoly je pak vhodné dokoupit jedno plné lano na dvojici, expresky, smyčky (60/120cm), dále se budou hodit vklíněnce, frendy, atp., ale na to přijdete sami.
Co se týče nákupů, dohodneme se ze začátku horoškoly ohledně slevy na hromadný nákup.

Fotky z výukových víkendů 2. základního bloku:

IMG 5350 IMG 5372 IMG 5375 DSCN2523 DSCN2541 DSCN2546 DSCN2553

3) Letní hory

Týdenní soustředění se zaměřením na provozování horolezectví v letních velehorách (Vysoké Tatry). Převážně dva nováčci na jednoho instrutora, náplň programu – uplatnění získaných znalostí a dovedností ve vícedélkových cestách s tradičním jištěním. Základy pohybu na firnu a sněhu.

Vysoké Tatry – chata pri Zelenom plese

Termín: konec června 2018
Vedoucí akce: P. Neuwirth
Cena: cca 5500 6000,-Kč (předpoklad 6 nocí včetně polopenze)
Podrobnosti budou uvedeny v dostatečném předstihu v průběhu základního bloku horoškoly.

 

 

  

Osobní praxe

Samostatné nalezení množství jednodélkových a vícedélkových skalních cest v rámci volného lezení ať samostatně, nebo v doprovodu starších členů oddílu, vedoucí k rozvoji osobní znalosti a dovednosti, a zejména zautomatizování získaných návyků. Bude se odehrávat v průběhu základních bloků a mezi letním soustředěním ve Vysokých Tatrách a zimním výcvikem, tj. během léta a podzimu.
Seznam doporučených cest pro nalezení osobní lezecké praxe.

4) Zimní blok

Seznámení se zimním horolezectvím a skialpinismem v Jeseníkách, následné týdenní soustředění ve Vysokých Tatrách, zaměřené na lezení ledů, zimní mixové lezení a skialpinismus včetně problematiky lavinového rizika.

Vysoké Tatry

Termín: únor 2019
Vedoucí akce: R.Lienerth, P.Neuwirth
Cena: cca 5500 6000,-Kč (předpoklad 6 nocí včetně polopenze)
Převážně dva nováčci na jednoho instrutora, náplň programu – uplatnění získaných znalostí a dovedností ve vícedélkových cestách s tradičním jištěním v zimním horském terénu. Základy lezení ledů, pohyb na skialpinistických lyžích a problematika lavin.

DSCN2300 Foto 04 Foto 05 DSCN2415 DSCN3144 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O Vaši bezpečnost a výuku se budou starat instruktoři:

 • Radek Lienerth – horský vůdce UIAGM
 • Petr Neuwirth – instruktor RCI ČHS
 • Vladimír Hynek – instruktor RCI ČHS
 • Michal Nováček – instruktor RCI ČHS
 • Ladislav Petráš – instruktor RCI ČHS
 • Jiří Večerek – instruktor RCI ČHS
 • Jan Ondruška – instruktor RCI ČHS
 • Martin Skála – instruktor SCI ČHS

Dále s výukou pomáhají zkušenější členové oddílu a frekventanti vzdělávání instruktorů ČHS.

Závěrem snad jedno malé upozornění. Nejedná se o komerční horoškolu, instruktoři nesou odpovědnost za nováčky pouze v mezích odpovědnosti vymezené ČHS. Ceny kurzů jsou kalkulované na pokrytí nákladů za členství v oddíle a ČHS, nákladů instruktorů a za oddílový materiál.

Za horoškolu Lokomotivy Brno
Petr Neuwirth

Kontakt pro zájemce – je nutné se předem přihlásit, počet účastníku je omezen:

 • Petr Neuwirth, e-mail:petr.neuwirth@gmail.com, tel.: +420776001643

Doporučený list túr pro nováčky

Napsat komentář