24 hodin Le Vysočina 2021 – VYHODNOCENÍ
10. ročník lezecko-vytrvalostního závodu dvojic „24 hodin Le Vysočina“
Letos netradičně během druhého víkendu v říjnu opět proběhla již tradiční akce, která obvykle slibuje silné a nezapomenutelné zážitky. Pro někoho je to srdcovka, jiným to stačí absolvovat jednou. Říjnový termín byla trochu sázka do loterie, ale vyplatilo se. Počasí stabilní, jen v noci teplot klesaly až k nule, ale závodníkům byla paradoxně největší zima až během sobotního dne. Oproti loňské velmi teplé noci a příliš velkému horku během dne to pro některé mohla být vítaná změna. Každopádně to máme už třetí roční za sebou bez deště a se sluncem po celý den, škoda jen že na hodně skalách se leze spíše ve stínu.
Kvůli kolizi s jinou oddílovou akcí nechceme dávat akci na začátek září, proto byl letos zvolen říjen. Za rok zkusíme termínový kompromis, již máme rezervovaný grunt a 11. ročník závodu odstartuje v pátek 23.9.2022.
Letos proběhla změna oblastí, byla vyřazena Pasecká a Černá skála, přidány byly naopak Rybenské perníčky. Tento fakt způsobil že bylo méně možností, jak celou trasu nakombinovat a většina týmů vyrazila po startu na Čtyři palice a Rybenské perníčky a následně pokračovali přes noční občerstvovací stanici v Křižánkách u Roseckých na Bílou, Devět skal, Malínské skály a Drátník. Část týmů ale zvolila na začátek lezení na Drátníku.
Opět se akce bohužel opět neobešla bez zranění, tentokrát i s nočním zásahem IZS na Čtyřech palicích po pádu při slanění kvůli nesrovnaným koncům. Zraněný kvůli dvěma zlomeným obratlům pár měsíců nepoleze, ale naštěstí to bere sportovně a doufám že to bude ponaučení pro všechny ostatní, že se tyto chyby již nebudou opakovat.
A jak to celé dopadlo?
Závodu se nakonec zúčastnilo 15 dvojic z toho 9 mužských, 3 mixové, 2 dívčí a 1 speciální. Tentokrát se neopakovala silná konkurence v mixové kategorii dominující i mezi muži, ale výkony i tak byly velmi solidní, obzvláště když vezmeme v potaz velmi nízké noční a ranní teploty během závodu.
V kategorii mužů se na bezkonkurenčním 1. místě umístila dvojice Vojta Válka a Petr Hanák z HO Lokomotiva Ingstav Brno za 3280 bodů a 55 cest. Od roku 2017 se jedná se o celkově 5. nejlepší bodový výsledek a 3. nejvyšší počet vylezených cest. Na druhém místě matador akce a častý medailista netradičně v mužské kategorii Vraťa Chaloupka z VHS Brno s Andrew Jonesem za 2330 bodů a 38 cest. Třetí byli borci z Lokálky Tomáš Mongoloid Klemeš s Ondrou Cibulkou za 1950 bodů a 35 cest.
V kategorii mixů se na 1. místě umístila dvojice Věrka Schofferová z VHS Brno s Tomem Maslákem z HK Jihlava za 1440 bodů a 27 cest. Druzí byli Tomáš Kučera a Katka Šedivá z HK Jihlava za 1400 bodů a 24 cest. Na třetím místě pak Honza Špinar s Evou Crhákovou. Nikdo z obhájců prvních příček mixové kategorie z minulých let se nezúčastnil, snad jen Vraťa to zachraňoval v mužské kategorii, když má doma čerstvě malého potomka.
V kategorii žen se účastnily obě dvojice poprvé, výsledky byly velmi vyrovnané, ale nakonec první místo obsadila Terka Sukačová s Rebekou Gabčikovou za 830 bodů 16 cest. Druhé místo pak Lucka Badalíková s Míšou Knížkovou za 750 bodů a 17 cest.
Nesmíme opomenout jednu speciální dvojici a to Zobana se svým starším synem Matym. Večer si zašli zalézt na Drátník a po 8 hodinách spánku na gruntu zbytek trasy objeli na kole, vylezli celých 40 cest a posbírali 2600 bodů. Bodově by se v mužích i celkově umístili na druhém místě.
Nesmí chybět trochu té statistiky. Nejvíce se lezlo na Čtyřech palicích a překvapivě na Skalkách pod Devíti skalami, naopak nejméně na nově oddělené oblasti Devět skal II. Ve všech zbývajících oblastech byly celkové počty vylezených cest přibližně obdobné.
Následují grafy s počty vylezených cest dle jednotlivých oblastí i s rozdělením na jednotlivé týmy, kdo kde toho kolik vylezl:
A jaké byly nejpopulárnější cesty? Více než 7 přelezů (z 15 možných) má následujících 8 cest:
- Bílá stěnka (IV) – Malínské skály I, Srnčí věž
- Jeskyňka (IV-) – Bílá skála
- Raketa (IV+) – Čtyři palice
- Pravá stará (III) – Skalky, Ostrá skalka
- Kámen a bolest (V-) – Devět skal I, Královský zámek
- Sokolík (IV+) – Malínské skály II, Výspa
- Sekačka (V-) – Malínské skály I, Srnčí věž
- Krvavá zahrádka (III+) – Skalky, Ostrá skalka
Jaké se lezly obtížnosti? Jednoznačně nejvíce bylo vylezených cest v obtížnosti 4, dále pak 4+ a 5(-). Cesty v rozmezí obtížnosti 4-5 tvořily dohromady 69% ze všech vylezených cest, zatímco cesty v obtížnosti 7 a více byly vylezeny pouze 2 (Argonaut a Et cetera).
Závod by nemohl proběhnout bez věcných cen pro nejlepší od našich skvělých sponzorů a další finanční podpory.
- Ceny pro nejlepší poskytl outdoorový obchod ALPSPORT BRNO
- Slevové poukázky e-shop s outdoorovým a lezeckým vybavením 9B PLUS BRNO
- Výborné chilli omáčky jak na ochutnávku, tak pro nejlepší závodníky poskytl HUHU CHILLI
- Medaile s motivem závodu vypálil Tom „Číča“ Mansbart
- Za poskytnutí ubytování na Gruntu a zapůjčení výčepního zařízení děkujeme VHS Brno
- Za výborný nápad a realizaci noční občerstvovací stanice s teplým čajem a kafe v Křižánkách děkujeme Honzovi a Lucce Roseckým
- Finanční podporu poskytl organizátor akce HO Lokomotiva Brno
Teď už vám zbývá jen se těšit na příští rok, 11. ročník odstartuje v pátek 23.9.2022. Kvůli větší variabilitě tras si zaslouží být Pasecká skála znovu součástí závodu. Když se vyřadí perníčky (Milovské i Rybenské), ale zůstanou Čtyři palice, tak bude nejkratší trasa stále méně než 30 km, což bude skoro podobné jak letos.
Díky všem za účast
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.