Petr Neuwirth

Přezdívka: Inža

Instruktor: RCI – rock climbing instructor (skalního lezení)

Jak dlouho lezeš? Od roku 2007 kdy jsem prošel horoškolou, to už bude skoro 14 let.

Kdo nebo co Tě přivedlo do Lokálky?

Chtěl jsem začít s lezením na skalách i v horách ale neměl jsem s kým, Lokálku mi doporučili.

Jaká je Tvá oblíbená oblast/oblasti?

V týdnu kras (to je brněnská diagnóza), víkendově Labák, Tatry, rád se vždy vracím na Vtáčnik, úžasné jsou Dolomity. Poslední dobou jsem si oblíbil zimní návštěvy jižních oblastí (Chorvatsko, Španělsko, apod.)

Vylezená cesta, které si nejvíc vážíš a proč?

  • „Věčně bez peněz“ na Holštejně protože to byla moje první 9-, pár pokusů jsem tam nechal, úžasná vytrvalostní linka jižanského typu, kterou si vždy rád zalezu znova
  • „Borhák za borhákem“ v Labáku, cesta sama o sobě není nijak těžká, ale rád na ni vzpomínám. Je to 80m dlouhá linka, kterou je super vylézt v kuse, lano moc netáhne, nahoře jste sami se sebou v kolmici, jistič je jen malá tečka pod vámi a nebo ho pak na konci už nevidíte vůbec.
  • V horách toho bylo dost, ale plánů ještě víc. Největší dojem z hor na mě zanechala hřebenovka Arete Diable v Chamonix, Tatranské plotny v jihu Kežmaráku (cesta Óda na radosť) ale také neúspěšný přechod tatranského hřebene v kuse na který se plánuju vrátit, i když je to děsivý podnik :)

Lišta nebo oblina?

Jednoznačně lišta, ta mi dodá pocit jistoty.

Vápno, žula nebo písek?

Všechno lištovité, pěkné vápno, tvrdý labákovský písek, ale ani žulou nepohrdnu.

Co děláš, když zrovna nelezeš?

Jsem v práci, jedu autem za lezením nebo do hor, v zimě skialpuju, běžkuju (to lezu jen na stěně), ale taky dokážu zabít spoustu času neproduktivně.