HOROŠKOLA 2024

AKTUALIZACE: na horoškolu 2024 je již plno, již není prostor ani pro náhradníky. Aby se to ještě více nezvrhlo, tak na další horoškolu (2025) bude možné se hlásit až od dubna 2024, díky za pochopení

Horoškola horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno je nejdéle fungující horoškolou v Brně. Zaměřujeme zejména na lezení na skalách a v horách, a to jak v letních, tak i zimních podmínkách. Náplní naší horoškoly je osvojení si bezpečného pohybu na skalách i horách a takřka všechny činnosti s tím související.

Naše horoškola je součástí projektu Garantovaných horoškol ČHS

Přijímací zkouška a úvodní hodina pouze pro přihlášené
Kdy: 8. 11. 2023, 19:00

Kde: HUDY stěna Vídeňská 297/99, Brno

Jak horoškola probíhá?

Základní část horoškoly je rozdělena na dva bloky, které na sebe přímo navazují .

V prvním bloku základní části se věnujeme těm úkonům, které by měl každý lezec automaticky ovládat a které jsou potřebné pro všechny druhy bezpečné horolezecké činnosti, ať už se jedná o lezení na umělé stěně, na cvičných skalách sportovního charakteru anebo v horách. Zahrnuje základní výuku lezení a jištění na stěně a činnosti které následně budete běžně využívat na skalách jako převázání a spouštění, slanění, dobírání druholezce a další metodické přednášky, tak abyste do března zvládli bez problémů pojmout vše, co je potřeba do druhé části horoškoly.

V druhém bloku základní části se budeme soustředit na pohyb ve skalním terénu, používání vlastních zajišťovacích prostředků, zřižování postupového stanoviště, záchranné techniky, medicínu v horském prostředí apod… Základem budou výukové víkendy na skalách v ČR i v blízkém zahraničí.

Po dvou blocích základní části následuje týdenní lezení v letních horách, v zimě následujícího roku pak pro zájemce zimní lezení v horách a základy skialpinismu.

Zároveň je našim zájmem, aby se účastníci horoškoly nespokojili pouze se základní částí, ale aby pokračovali v letních horách, případně i v zimních horách. Dále bychom rádi aby se „nováčci“ po horoškole zapojili do dění v oddíle, rozšířili tak aktivní členskou základnu a aby se nadále pravidelně účastnili dalších oddílových akcí, nebo je časem sami organizovali.

V rámci přijímací zkoušky je potřeba na umělé stěně vylézt na prvním konci lana cestu klasifikace cca 4 UIAA. A to z toho důvodu, že ve skalách je pak potřeba nejen lézt, ale v cestách během lezení stíhat vnímat i další informace instruktorů a věci týkající se výuky metodiky atd.

Program Horoškoly 2024

Horoškola je rozdělená do 4 jednotlivých bloků. První dva bloky základní části jsou podstatné pro zvládnutí horoškoly. Nástavbové části letních hor a zimního bloku je možné absolvovat jen po zvládnutí obou bloků základní části, tzn. zájemci o zimní blok musí předtím zvládnout i letní hory, nejen oba bloky základní části.

Odkaz: Program Horoškoly (google tabulka) aktuální program včetně změn

 • Základní část – 1. blok – listopad 2023 – únor 2024
 • Základní část – 2. blok – březen-červen 2024
 • Letní hory – červenec/srpen 2024
 • Zimní hory – únor 2025

1) Základní část – 1. blok

První blok bude zaměřen na základní dovednosti a znalosti nezbytné pro provozování skalního lezení tak, abyste do března zvládli bez problémů pojmout vše, co je potřeba do druhé části horoškoly. Na programu je 7 x výuka na umělé stěně (obvykle jednou za 14 dní) a 3 teoretické přednášky. Mimo program horoškoly je určitě vhodné chodit lézt na stěnu, k tomu se dají využít nejen volné středy (zvýhodněné oddílové vstupné), kdy nebude probíhat výuka.
Upozornění: Program a pořadí přednášek se může mírně změnit na základě časových možností přednášejících. Na případné změny upozorníme během horoškoly.

2) Základní část – 2. blok

V druhém bloku vás čeká zejména praxe na jedno- i vícedélkových skalách i s použitím vlastních jistících prostředků v rámci 5 výukových víkendů. Dále se budeme věnovat poskytování první pomoci, základním i pokročilým lanovým záchranným technikám (nutné pro ty, kteří pojedou do Tater). Na programu jsou mj. i přednášky o meteorologii, orientaci a navigaci. Blok bude ukončen víkendovou „závěrečnou zkouškou“. Cílem je příprava k letnímu lezení v horách.

 • Umělé stěny (2x):           St 19:00-21:00 na HUDY stěně
 • Přednášky (2x):              Út příp. Čt 18:30-20:30 (bude upřesněno)
 • První pomoc (3x):           St/Čt 18:00-21:00 (bude upřesněno)
 • Praktická výuka (2x):      St/Čt 17:00-20:00 (bude upřesněno)
 • Výukové víkendy (5x):    od pátku večer nebo soboty ráno do neděle
 • Závěrečné zkoušky (1x): víkendová akce

Upozornění: V případě nepříznivého počasí je změna programu výukových víkendů vyhrazena (změna lokality nebo i termínu). Vzhledem k ubytování jsou pevně stanovené termíny pouze pro 2. výukový víkend a závěrečné zkoušky na Vysočině. Program a pořadí přednášek se může rovněž měnit na základě časových možností přednášejících (není možné s jistotou říct nyní).

Cena horoškoly

 • 1. blok horoškoly      3400 Kč (studenti 2700 Kč)
 • 2. blok horoškoly:     4800 Kč
 • Členství v ČHS:         600 Kč (500 Kč pro 1999 a mladší)
 • Letní a zimní hory budou upřesněny

Platba za 1.blok proběhne převodem na oddílový účet do 21.11.2023 – pokyny k platně obdržíte až po úvodní schůzce 8.11.2023. Platba za 2.blok až v březnu 2024.

V ceně je zahrnuto: Členství v oddíle (400Kč), 9-10 vstupů na středeční stěny, náklady instruktorů na výjezdy na akce a opotřebení jejich materiálu, přednášející (první pomoc a jiné), metodické materiály.

Členství v ČHS si platíte zvlášť a je pro rok 2024 povinné

V ceně není zahrnuto: doprava a ubytování na víkendových akcích (na Vysočině Grunt VHS za 270Kč/noc, jinde volné spaní, veřejné tábořiště nebo kemp (Durnstein, Český ráj, Ostrov..)), pojištění na zahraniční výjezdy (každý účastník je povinen mít individuální pojištění – doporučené ČHS Trio (Uniqa) nebo Alpenverein OEAV… probereme v prvním bloku horoškoly).

Nezbytné vybavení pro absolvování 1. a 2. bloku základní části horoškoly:

 • Sedací úvazek, lezečky, pytlík s magneziem
 • jístítko „kyblík“ se závěsným okem i pro dobírání druholezce (Mammut Bionic, Black Diamond ATC-Guide, Petzl Reverso, aj.)
 • 3x HMS karabina, 2x zámková karabina
 • 4x nezámková karabina (klidně z expresek), 2x 120cm šitá smyčka
 • 2x 1,5m a 1x 3m prusik 6mm
 • lezecká helma (2.blok)

Na skalní výjezdy (2.blok) je pak nezbytná lezecká helma, dále je pak vhodné dokoupit plné 60m lano na dvojici, expresky, další šité smyčky (60/120cm), hodit se budou i friendy a vklíněnce.

Co se týče nákupů, budeme vás informovat o možnosti slevy či hromadného nákupu.

3) Letní hory

Týdenní soustředění se zaměřením na provozování horolezectví v letních horách (Vysoké Tatry). Převážně dva nováčci na jednoho instruktora, náplň programu – uplatnění získaných znalostí a dovedností ve vícedélkových cestách s tradičním jištěním.

Vysoké Tatry: bude upřesněno
Termín: bude upřesněno
Vedoucí akce: Petr Neuwirth
Cena: bude upřesněno
Podrobnosti budou uvedeny v dostatečném předstihu v průběhu základního bloku horoškoly.

Osobní lezecká praxe – Seznam doporučených cest

Samostatné nalezení množství jednodélkových a vícedélkových skalních cest v rámci volného lezení ať samostatně, nebo v doprovodu starších členů oddílu, vedoucí k rozvoji osobní znalosti a dovednosti, a zejména zautomatizování získaných návyků. Bude se odehrávat zejména v průběhu léta a podzimu. Do seznamu klidně dopisujte další cesty či nové oblasti.

4) Zimní blok

Týdenní soustředění ve Vysokých Tatrách během února 2024, zaměřené na lezení ledů, zimní mixové lezení a skialpinismus včetně problematiky lavinového rizika a praktických nácviků. Podrobnosti budou zveřejněny v dostatečném předstihu během podzimu 2024

O Vaši bezpečnost a výuku se budou starat instruktoři:

 • Petr Neuwirth – instruktor RCI ČHS
 • Radek Lienerth – horský vůdce UIAGM
 • Ladislav Petráš – horský vůdce UIAGM
 • Michal Nováček – instruktor RCI ČHS
 • Jan Ondruška – instruktor RCI ČHS
 • Jana Martínková – instruktorka RCI ČHS
 • Martin Skála – instruktor SCI ČHS
 • Jiří Blahut – instruktor SCI ČHS
 • Pavel Dedík – instruktor SCI ČHS
 • Tomáš Klemeš – instruktor SCI ČHS
 • Dále s výukou pomáhají zkušenější členové oddílu a frekventanti vzdělávání instruktorů ČHS.

Závěrem snad jedno malé upozornění. Nejedná se o komerční horoškolu, instruktoři nesou odpovědnost za nováčky pouze v mezích odpovědnosti vymezené ČHS. Ceny kurzů jsou kalkulované na pokrytí nákladů instruktorů, vstupy na stěnu a za oddílový materiál.

Za horoškolu Lokomotivy Brno
Petr Neuwirth

Kontakt pro zájemce – je nutné se předem přihlásit, počet účastníku je omezen:

 • Petr Neuwirth, e-mail: petr.neuwirth@gmail.com, tel.: +420776001643

Napsat komentář