Zasloužilí členové

Do této rubriky budeme postupně přidávat jednotlivé profily významných členů našeho oddílu a rozšiřovat ty již přidané. Kdo by měl zájem se zapojit, dejte vědět, budeme rádi.

Rudolf „Tony“ Antoníček

* 17. března 1921
† 28. dubna 2016

Sport se jeho životem linul jako příslovečná červená nit, jako pomyslná čára velehorské cesty od strastiplného nástupu až po vysněný vrchol. Tělo i ducha si už od raného mládí zoceloval na cvičebním nářadí brněnského Sokolu. Během válečných let se už jako student proháněl po ligových palubovkách v dresu basketbalového Arsenalu…více.


Petr „Pedro“ Bednařík


Karel Cídl


Franta Fuchs


Jan Kounický

* 25. 12. 1939 Český Rudolec (o. J. Hradec)
† 26. 5. 1973 Makalu (Nepál)

S lezením začal během vojenské služby v Bratislavě v roce 1964, tři roky byl členem oddílu TJ Slávia Žabovřesky, poté přešel k nám do oddílu. Kromě horolezectví se věnoval vědecké činnosti, kdy v r. 1971 získal ve vědním oboru experimentální fyziky doktorát přírodních věd. Působil jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální metalurgie ČSAV v Brně. Těsně před odjezdem do Himaláje obhájil disertační kandidátskou práci a získal titul kandidáta technických věd…více


Daniela a Pavel Plškovi

Daniela * ? ; † 30. 12. 2023 (Algeciras, Španělsko)

Pavel * ? ; † 14. 1. 2024


Jura „Šerpa“ Růžička

* 28.dubna 1941
† 5.ledna 2012

Jeden z předních brněnských lezců 60. a 70. let, člen horolezecké
reprezentace (1965-1967), účastník expedic na Kavkaz, do Fanských hor a Hindúkúše, člen redakční rady časopisu Hotejl a zakladatel časopisu Montana. Šerpovo zaujetí lezením a horami se datuje do let, kdy studoval na střední průmyslové škole chemické. Sám ve své knize Báječná léta na laně vzpomíná…více


Jiří Ševčík 

* 22. března 1934
† 28. října 2021

Přední československý horolezec, trenér a organizátor, brněnský architekt. Má na svědomí velké množství výstupů nejen ve Vysokých Tatrách. Jeden ze zakládajících členů našeho oddílu. Čestný člen HO Lokomotiva Brno. Mistr sportu. Podnikl řadu významných výstupů na cvičných skalách, pískovcových skalách, ve Vysokých Tatrách, v Alpách a na Kavkaze…více


Milan Štulpa

* 1942

„Jedenkráte v týdnu do lesa nebo na skály, pokud ne, snad bych byl nemocný.“

V Lokálce zanechal nesmazatelnou stopu vedením Horoškoly, letních a zimních výcviků nováčků ve Vysokých Tatrách, od roku 1987 až do roku 2004.

 


Jarka Tallová 

* 5. května. 1948
† 15. května 2009

„Hory dávají člověku novou sílu k činnosti, dávají možnost projevit sílu a odvahu a sdružování se v nejryzejší přátelství.“ Slova Jarky, která v roce 1980 dostala titul Mistr sportu.

V článku naleznete odkazy na další informační zdroje a fotografie…více


Sylva Talla

* 13. prosince 1946

Je znám zejména svými nesčetnými náročnými výstupy a prvovýstupy ve Vysokých Tatrách, Alpách, na Kavkaze, v norském pohoří Romsdal a spoustě dalších horstev celého světa…více v profilu publikovaném v Montaně (autorem Martin Krejsa) dostupném online.