HOROŠKOLA 2019

Horoškola horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno je nejdéle fungující horoškolou v Brně. Zaměřujeme zejména na lezení na skalách a v horách, a to jak v letních, tak i zimních podmínkách. Náplní naší horoškoly je osvojení si bezpečného pohybu na skalách i horách a takřka všechny činnosti s tím související.

Od roku 2018 je naše horoškola součástí projektu Garantovaných horoškol ČHS

Přijímací zkouška a úvodní hodina pouze pro přihlášené
Kdy: 9. 1. 2019, 19:00
Kde: HUDY stěna Vídeňská 297/99, Brno

Jak horoškola probíhá?

Základní část horoškoly je rozdělena na dva bloky, které na sebe přímo navazují

V prvním bloku základní části se věnujeme těm úkonům, které by měl každý lezec automaticky ovládat a které jsou potřebné pro všechny druhy bezpečné horolezecké činnosti, ať už se jedná o lezení na umělé stěně, na cvičných skalách sportovního charakteru anebo v horách. Zahrnuje základní výuku lezení a jištění na stěně a další metodické přednášky, tak abyste do března zvládli bez problémů pojmout vše, co je potřeba do druhé části horoškoly.

V druhém bloku základní části se budeme soustředit na pohyb ve skalním terénu, používání vlastních zajišťovacích prostředků, zřižování postupového stanoviště, záchranné techniky, medicínu v horském prostředí apod… Základem budou výukové víkendy na skalách v ČR i v blízkém zahraničí.

Po dvou blocích ákladní části následuje týdenní lezení v letních horách, v zimě následujícího roku pak pro zájemce zimní lezení v horách a základy skialpinismu.

Zároveň je našim zájmem, aby se účastníci horoškoly nespokojili pouze se základní částí, ale aby pokračovali v letních horách, případně i v zimních horách. Dále bychom rádi aby se „nováčci“ po horoškole zapojili do dění v oddíle, rozšířili tak aktivní členskou základnu a aby se nadále pravidelně účastnili dalších oddílových akcí.

Kdo má o naši horoškolu zájem, musí se předem přihlásit e-mailem nebo telefonicky z důvodu omezené kapacity a následně přijde na úvodní hodinu jejíž součásti je i „přijímací zkouška“, a to ve středu 9.1.2019 v 19:00 na HUDY stěnu.

V rámci přijímací zkoušky je potřeba na umělé stěně vylézt na prvním konci lana cestu klasifikace cca 4 UIAA. A to z toho důvodu, že ve skalách je pak potřeba nejen lézt, ale v cestách během lezení stíhat vnímat i další informace instruktorů a věci týkající se výuky metodiky atd.

Program Horoškoly 2019

Horoškola je rozdělená do 4 jednotlivých bloků. První dva bloky zákaldní části jsou podstatné pro zvládnutí horoškoly. Nástavbové části letních hor a zimního bloku je možné absolvovat jen po zvládnutí obou bloků základní části, tzn. zájemci o zimní blok musí předtím zvládnout i letní hory, nejen oba bloky základní části.

Odkaz: Program Horoškoly (google tabulka) aktuální program včetně změn

 • Základní část – 1. blok – leden-únor 2019
 • Základní část – 2. blok – březen-červen 2019
 • Letní hory – konec června 2019
 • Zimní blok – únor/březen 2020

1) Základní část – 1. blok

První blok bude zaměřen na základní dovednosti a znalosti nezbytné pro provozování skalního lezení tak, abyste do března zvládli bez problémů pojmout vše, co je potřeba do druhé části horoškoly. Na programu je 8 x výuka na umělé stěně a 6 teoretických, nebo částečně praktických přednášek.
Upozornění: Program a pořadí přednášek se může mírně změnit na základě časových možností přednášejících. Na případné změny upozorníme během horoškoly

2) Základní část – 2. blok

V druhém bloku vás čeká zejména praxe na jedno- i vícedélkových skalách i s použitím vlastních jistících prostředků v rámci 5 výukových výkendů. Dále se budemě věnovat poskytování první pomoci, základním i pokročilým lanovým záchranným technikám (nutné pro ty, kteří pojedou do Tater). Na programu jsou mj. i přednášky o meteorologii, orientaci a navigaci. Blok bude ukončen „závěrečnou zkouškou“. Cílem je příprava k letnímu lezení v horách.

 • Umělé stěny:                 středy od 19:00 na HUDY stěně
 • Přednášky:                    čtvrtky od 18:00 v Restauraci U Kotelny nebo dle domluvy (1.pomoc)
 • Praktická výuka:          středy od 17:00 na Pilíři „Hitlerovy“ dálnice
 • Výukové víkendy:        pátek večer / sobota ráno až neděle

Upozornění: V případě něpříznivého počasí je změna programu výukových víkendů vyhrazena (změna lokality nebo i termínu). Vzhledem k ubytování jsou pevně stanovené víkendy na Vysočina (2.víkend a Zkoušky). Program a pořadí přednášek (červené datum) se může rovněž měnit na základě časových možností přednášejících (není možné s jistotou říct nyní).

Cena dvou bloků základní části:

1. blok: 2000,-Kč + členství v ČHS a v oddíle podle věku: 800,- (1993 a starší)
2. blok: 3000,-Kč

Platba proběhne převodem na oddílový účet – bude upřesněno na úvodní schůzce.

V ceně je zahrnuto: vstupy na středeční stěnu (celkem 8 + 2), náklady instruktorů HO Lokomotiva Brno na výjezdy na akce, případné zapůjčení materiálu z oddílového skladu, který je k dispozici na akce horoškoly.

V ceně není zahrnuto: doprava a ubytování na víkendových akcích (na Vysočině Grunt VHS za 140Kč/os/noc, jinde volné spaní, veřejné tábořiště nebo kemp (Durnstein, Český ráj)), pojištění na zahraniční výjezdy (každý účastník je povinen mít individuální pojištění – ČHS, OEAV, Uniqa, Generali, apod… probereme na začátku horoškoly)

Nezbytné vybavení pro absolvování 1. a 2. bloku základní části horoškoly:

Lezečky, sedací a prsní úvazek (sedák+prsák), 3x HMS karabina, 2x zámková karabina, 4 x normalní karabina nezámková, jistítko – ATC XP Guide/reverso aj., 2x 120 cm šitá smyčka, 1x 80 cm šitá smyčka případně odsedávačka (daisy chain a jiné.. poradíme případně na úvodní hodině), 2 x 1,5 m prusik 6mm, 1 x 3 m prusik, maglajz pytlík a magnezium.
V průběhu horoškoly je pak vhodné dokoupit jedno plné lano na dvojici, expresky, smyčky (60/120cm), dále se budou hodit vklíněnce, frendy, atp., ale na to přijdete sami.
Co se týče nákupů, dohodneme se ze začátku horoškoly ohledně slevy na hromadný nákup.

Fotky z výukových víkendů 2. bloku základní části:

                      DSCN2546 DSCN2553

3) Letní hory

Týdenní soustředění se zaměřením na provozování horolezectví v letních velehorách (Vysoké Tatry). Převážně dva nováčci na jednoho instrutora, náplň programu – uplatnění získaných znalostí a dovedností ve vícedélkových cestách s tradičním jištěním. Základy pohybu na firnu a sněhu.

VYSOKÉ TATRY: Chata pri Zelenom plese (odkaz)

Termín: 17.-23.6.2019
Vedoucí akce: Petr Neuwirth
Cena: cca 5500,-Kč (zahrnuje 6 nocí včetně polopenze)
Podrobnosti budou uvedeny v dostatečném předstihu v průběhu základního bloku horoškoly.

     

Osobní lezecká praxe

Samostatné nalezení množství jednodélkových a vícedélkových skalních cest v rámci volného lezení ať samostatně, nebo v doprovodu starších členů oddílu, vedoucí k rozvoji osobní znalosti a dovednosti, a zejména zautomatizování získaných návyků. Bude se odehrávat zejména v průběhu léta a podzimu.
Seznam doporučených cest (bude aktualizováno)

4) Zimní blok

Týdenní soustředění ve Vysokých Tatrách, zaměřené na lezení ledů, zimní mixové lezení a skialpinismus včetně problematiky lavinového rizika.

Přednáška Základní problematika lavin
Termín: Leden-Únor 2020, čtrvtek od 19:00
Lokalita: Restaurace U Kotelny

Základy lezení drytoolingu
Termín: Únor 2020, jedno odpoledne/večer v pracovní den
Lokalita: Brno-Bystrc, Pilíř „hitlerovy“ dálnice – stěna pro Drytool Cup 2019

VYSOKÉ TATRY: Zbojnická chata (odkaz)

Termín: 24.2.-1.3.2020
Vedoucí akce: Radek Lienerth, Petr Neuwirth
Cena: 6000,-Kč (zahrnuje 6 nocí včetně polopenze)
Převážně dva nováčci na jednoho instrutora, náplň programu – uplatnění získaných znalostí a dovedností ve vícedélkových cestách s tradičním jištěním v zimním horském terénu. Základy lezení ledů, pohyb na skialpinistických lyžích a problematika lavin.

DSCN2300 Foto 04 Foto 05 DSCN2415 DSCN3144 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O Vaši bezpečnost a výuku se budou starat instruktoři:

 • Radek Lienerth – horský vůdce UIAGM
 • Petr Neuwirth – instruktor RCI ČHS
 • Ladislav Petráš – instruktor RCI ČHS
 • Vladimír Hynek – instruktor RCI ČHS
 • Michal Nováček – instruktor RCI ČHS
 • Jiří Večerek – instruktor RCI ČHS
 • Jan Ondruška – instruktor RCI ČHS
 • Martin Skála – instruktor SCI ČHS
 • Dále s výukou pomáhají zkušenější členové oddílu a frekventanti vzdělávání instruktorů ČHS.

Závěrem snad jedno malé upozornění. Nejedná se o komerční horoškolu, instruktoři nesou odpovědnost za nováčky pouze v mezích odpovědnosti vymezené ČHS. Ceny kurzů jsou kalkulované na pokrytí nákladů za členství v oddíle a ČHS, nákladů instruktorů a za oddílový materiál.

Za horoškolu Lokomotivy Brno
Petr Neuwirth

Kontakt pro zájemce – je nutné se předem přihlásit, počet účastníku je omezen:

 • Petr Neuwirth, e-mail:petr.neuwirth@gmail.com, tel.: +420776001643

Doporučený list túr pro nováčky

Napsat komentář